Азия, Мальчиков, Камбоджа, Дети, Рыбы

 

         У відповідності до законодавчих актів України водні ресурси є об’єктами права власності українського народу, а права власника здійснюють органи державної влади та місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією та законами України.
     Так, з питань використання водойм в Україні діє Конституція України,  Водний кодекс України,  Закон України “Про аквакультуру”.   У відповідності до цих законодавчих актів водні ресурси є об’єктами права власності українського народу.

      Зокрема ст. 47 Водного кодексу України визначає, що загальне водокористування здійснюється громадянами України для задоволення їх потреб безкоштовно, без закріплення водних об’єктів за окремими особами та без надання відповідних дозволів.

         У статті перелічені деякі основні потреби громадян, до яких входять купання, плавання на човнах, водопій тварин, любительське і спортивне рибальство. На водних об’єктах, наданих в оренду, загальне водокористування допускається на умовах, встановлених орендарем, за погодженням з органом, який надав водний об’єкт в оренду. Орендар, який узяв водний об’єкт у користування на умовах оренди, зобов’язаний доводити до відома населення умови водокористування, а також про заборону загального водокористування на водному об’єкті, наданому в оренду.  Якщо водокористувачем або відповідною радою не встановлено таких умов, загальне водокористування визнається дозволеним без обмежень.

        Згідно вимог ст.51 Водного кодексу, водні об’єкти надаються в користування на умовах оренди без обмеження права загального водокористування, крім випадків, визначених законом. А орендарі водного об’єкта зобов’язані передбачити місця для безоплатного забезпечення права громадян на загальне водокористування (купання, плавання на човнах, любительське і спортивне рибальство тощо). У межах населених пунктів забороняється обмеження будь-яких видів загального водокористування, крім випадків, визначених законом. Заборона загального водокористування водними об’єктами, наданими в користування на умовах оренди, та їх нецільове використання є підставою для розірвання договору оренди.

         Згідно з Порядком здійснення любительського і спортивного рибальства, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від   18 липня 1998 р. N 1126 у рибогосподарських водоймах України (за винятком водойм, які знаходяться у межах територій та об’єктів природно-заповідного фонду, риборозплідних  господарств,  водойм, які  мають  обмеження  щодо  їх спеціального використання (питні, технічні тощо),  а також  водойм  або  їх ділянок,  на  яких  лов  водних   живих   ресурсів  заборонено)  дозволяється здійснення любительського і спортивного рибальства всім громадянам України, іноземним громадянам, а також особам без громадянства.  Любительське і спортивне рибальство (далі – любительське рибальство) на  водоймах загального  користування   здійснюється безоплатно та без надання спеціальних дозволів. Любительське  рибальство  на  окремих  водоймах  або  їх ділянках (далі  – водойми) в місцях концентрації (скупчення) риб, водних  безхребетних здійснюється  на  засадах  їх  спеціального використання за спеціальними дозволами органів рибоохорони.

            Дозволяється  одній особі вилов за одну добу перебування на водоймі таких видів у таких кількостях: риба – 3 кг,    раки — 30 шт.  Вивезення з водойми риби та безхребетних – як у свіжому,  так і  в  обробленому вигляді,  – незалежно від терміну перебування на водоймі дозволяється в розмірі  не  більше  за  добову  норму,  за винятком  випадків,  коли вага однієї рибини перевищує встановлену норму вилову.
Орендар не має права забороняти любительське рибальство на водоймі. Категорично заборонено встановлювати та стягувати плату з рибалок-любителів. На орендних ставках орендарі можуть здійснювати попередження любителів рибної ловлі про обмеження вилову видів риби, яку розводять, або висувати вимоги про повернення у ставок такої риби у разі проведення контролю за виловом.

            Якщо в період рибалки виникають суперечки, то вони вирішуються у відповідності до законодавства, при тому виклики до водойми працівників поліції покладаються на орендаря, а рибалка призупиняється тільки після складання протоколу про порушення вимог чинного законодавства однією із сторін, якщо таке здійснено риболовом-любителем. У разі необхідності суперечки вирішуються на загальних підставах у суді.
Звертаємо увагу, дані вимоги законів стосуються всіх водних об’єктів, що знаходяться в оренді.

 

   Дадатково повідомляємо про дію заборони щодо вилову риби, інших водних біоресурсів на водних об’єктах Нечаянської сільської ради Миколаївського району Миколаївської області у весняно – літній період 2021 року (з 1 квітня по 30 червня) (наказ Миколаївського рибоохоронного патруля Управління Державного агентства рибного господарства України в Миколаївській області від 25.03.2021 року №78).

      Відповідно до Правил любительського та спортивного рибальства

під час нересту дозволяється виключно любительське рибальство однією поплавковою або донною вудкою із одним гачком і спінінгом. Рибалити можна з берега в межах населеного пункту у дозволених місцях, за межами нерестовищ (межі визначені у наказах). Забороняється здійснення будь-якого іншого способу вилову, в тому числі, з перевищенням дозволеної добової норми вилову – три кілограми. Заборонено пересування плавучих засобів (човнів), організацію змагань з рибальства та проведення підводного полювання.

Під час нересту також забороняється проведення вибухових та гідротехнічних робіт, видобуток піщано-гравійної суміші, розчистки русел річок, днопоглиблення, берегоукріплення тощо.