Увага! Пташиний грип!

Дата: 18.01.2024 13:51

Останнім часом епізоотична ситуація щодо захворювання на високопатогенний грип птиці суттєво погіршилася.

На сьогодні спалахи пташиного грипу продовжують залишатись глобальною проблемою. Накладення карантинних та інших обмежувальних заходів, заборона торгівлі, знищення поголів’я птиці як в господарствах так і в населення, додаткові ветеринарно-санітарні заходи призводять до суттєвих економічних збитків.

Україна розташована на перетині кількох міграційних шляхів перелітних птахів, тому ризик занесення збудника грипу птиці з дикими перелітними птахами з інших країн, територій та зон існує постійно. Цей ризик істотно підвищується  під час весняної і осінньої міграції та в роки аномально теплих зим.

Грип птиці (чума птиці) — висококонтагіозна вірусна хвороба, що характеризується явищами септицемії, ураженням органів дихання, травлення та пригніченням. До вірусу грипу птиці  сприйнятливі кури і качки будь-якого віку, індики, страуси, цесарки, перепели, буревісники, фазани, горобці, лебеді, чайки та інші види птахів.

Вірус має спорідненість з вірусами грипу людей, а отже до вірусу пташиного грипу сприятливі й люди. Грип птиці – небезпечний для людини своїми ускладненнями: запаленням легенів, ішемічною хворобою серця, порушеннями мозкового кровообігу тощо.

Дикі птахи, що мігрують, є природним резервуаром для високопатогенних вірусів і можуть передавати їх свійській птиці через безпосередній контакт.

Основним шляхом передачі збудника є повітряно-крапельний. Хворі, а також перехворілі птахи виділяють вірус із витіканнями з носової і ротової порожнин, фекаліями, яйцем та при кашлі і чханні. Також, факторами передачі збудника є інфікована обмінна тара, корми,
інкубаційні яйця,  тушки,  пір'я. Механічними переносниками можуть
бути обслуговуючий персонал,  комахи,  пухоїди,   гризуни.

У хворої птиці проявляються різні поєднання наступних симптомів: пригнічення, зниження апетиту, сонливість, хрипи, кашель, чхання, сльозотеча, діарея, тремор, лихоманка, ціаноз непокритих пір'ям ділянок шкіри (особливо гребінця і сережок), похила голова,  порушення координації рухів, набряку голови, скуйовдженого пір'яного покриву, зниження несучості і якості шкаралупи яєць. Смерть наступає протягом 1–2-х діб після появи перших симптомів. Падіж птиці може сягати 80–100%. Лікування високопатогенного пташиного грипу не розроблено.

Для профілактики інфекційних захворювань птиці власникам необхідно:

- не здійснювати купівлю птиці в місцях стихійної торгівлі;

- з метою проведення необхідних профілактичних заходів, інформувати державну ветеринарну службу про наявність птиці;

- на вимогу спеціалістів ветеринарної медицини надавати домашню птицю для проведення клінічного огляду;

- дотримуватись режиму закритого типу (не допускати вигулу домашньої птиці поза межами дворової території);

- утримувати птахів різних видів окремо;

- виключити можливість контакту домашньої птиці з дикою, особливо водоплавною, і синантропними птахами;

- не допускати сторонніх осіб в місця утримання домашньої птиці;

- проводити термічну обробку кормів перед згодовуванням;

- проводити ретельне очищення та дезінфекцію всіх приміщень і території утримання птиці;

- проводити знезараження посліду та підстилки шляхом спалювання або біотермічним методом;

- дотримуватися правил особистої гігієни при догляді за птицею (змінювати одяг та взуття, мити руки з милом, патрати в рукавичках).

У разі виявлення у домашньої, дикої та синантропної птиці, клінічних ознак чи патологічних змін характерних для грипу птиці, негайно сповістіть фахівця ветеринарної медицини Миколаївської районної державної лікарні ветеринарної медицини за тел.: (0512)484084 та/або Миколаївське районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Миколаївській області за тел.: (0512)484185.