Нечаянська громада
Миколаївська область, Миколаївський район
Логотип Diia Герб України
gov.ua місцеве самоврядування України
  Пошук

УВАГА ВСІМ СУБ’ЄКТАМ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКОЇ ДІЯЛЬНОСТІ

Дата: 08.05.2023 08:32
Кількість переглядів: 1009

Фото без описуПАМ’ЯТКА

щодо профілактики отруєнь медоносних бджіл

 

Вимоги законодавства України, щодо безпеки медоносних бджіл від отруєнь при використанні засобів захисту рослин в сільському і лісовому господарстві визначаються:

 • Законом України «Про бджільництво» від 22.02.2000року № 1492 -III (зі змінами);
 • Державними санітарними правилами ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» (затверджені Постановою №1 Головного державного санітарного лікаря України від 03серпня 1998 року);
 • «Державними санітарними правилами авіаційного застосування пестицидів іагрохімікатів у народному господарстві України»ДСП 382-96,затвердженими наказом Міністерства охорони здоров’я України від 18.12.1996року №382.
 • Інструкцієюз профілактики та встановлення факту отруєння бджіл засобами захисту рослин, яка затверджена Наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 19.02.2021 року № 338,зареєстрованим в Міністерстві юстиції України від  04.03.2021року за №283/35905.

 

Юридичні та фізичні особи, які застосовують засоби захисту рослин,
зобов’язані:

 

 • Дотримуватися діючих нормативно-правових актів, що передбачають охорону бджіл від отруєнь (хімічного токсикозу) – стаття 30 Закону України «Про бджільництво»;
 • Завчасно, до початку проведення обприскування, попередити пасічників через засоби масової інформації радіо, місцева газета, телебачення та інші засоби інформації), про кожне застосування засобів захисту рослин (далі – ЗЗР), а саме:
 • оповіщати не менш чим за дві доби при використанні наземної апаратури, згідно пункту 6.1.7. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»;
 • оповіщати не менш, чим за три доби при використанні авіаційної техніки, згідно пункту 5.2. «Державних санітарних правил авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96;
 • оповіщати не пізніше ніж за три доби при застосуванні ЗЗР на медоносних рослинах, згідно статті 37 Закону України«Про бджільництво».
 • В повідомленні про застосування ЗЗР сповіщати дату обробки, назву препарату, ступінь і строк дії токсичності препарату (стаття 37 Закону України«Про бджільництво»).
 • При застосуванні хімічного обприскування на медоносних рослинах попередити пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до десяти кілометрів від оброблюваних площ (стаття 37 Закону України«Про бджільництво»).
 • При авіаційному методі застосування пестицидів і агрохімікатів в повідомленні сповістити про необхідність вивозу пасік до іншого міста медозбору, на відстань більше 5 км від міста проведення авіаційних обробок на період до 5 діб. Не застосовувати авіаційні обробки пестицидами усіх груп токсичності з метою боротьби з шкідниками і хворобами сільськогосподарських культур та інших угідь, що розташовані ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік («Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96).
 • Не застосовувати ЗЗР, стимулятори їх росту, мінеральні добрива, інші препарати, що можуть призвести до фізичного знищення бджіл під час медозбору (стаття 30 Закону України «Про бджільництво»).
 • Застосовувати у сільському та лісовому господарстві, на присадибних ділянках тільки ті пестициди i агрохімікати, що пройшли державну реєстрацію і включені в Перелік препаратів, дозволених до авіаційного та наземного застосування в Україні, роздрібного продажу населення (Перелік пестицидів і агрохімікатів і щорічні доповнення до нього видається Департаментом екологічної безпеки Міністерства екології та природних ресурсів України відповідно до статті 7 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» № 86/95 від 02.03.1995 року).
 • Не допускати обробку квітучих медоносів і пилконосів під час масового льоту бджіл, безпосереднього контакту покрову бджіл з робочим розчином інсектицидів.
 • Використовувати не токсичні або слаботоксичні для медоносної бджоли інсектициди, такі як Моспілан ВП, Біская 240 OD, м.д., Маврік, ЕВ., Каліпсо 480SC, Омайт 570,в.е., Кораген 20, КС та інші.
 • Суворо дотримуватися регламентів застосування в навколишньому середовищі токсичних для бджіл речовин.
 • При використанні високотоксичних для бджіл піретроїдних інсектицидів паралельно застосовувати репеленти, що забезпечать збереження життя робочих бджіл на період токсичної дії інсектициду.
 • Обмежувати застосування мікрокапсульованих препаративних форм (мк.с.- мікрокапсульована суспензія, мк.е. - мікрокапсульована емульсія), бо бувають випадки, коли бджоли збирають капсули і відносять їх до вуликів, де препарат,поступово виділяючи діючу речовину, отруює всю бджолину сім’ю.
 • Всі роботи з пестицидами і агрохімікатами проводити в ранкові (до 10) і вечерні (18-22) години при мінімальних висхідних повітряних потоках. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою навколишнього повітря нижче +10 градусів (пункт 6.1.5. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві»).
 • У випадку застосування пестицидів в умовах закритого ґрунту обробки проводити увечері після закінчення льоту бджіл.
 • Проводити обприскування наземним методом при швидкості вітру до 3 м/с(дрібно крапельне) і 4 м/с (крупно крапельне), при цьому не порушувати зону санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням - 300 м.

При застосуванні аерозольних генераторів        санітарно-захисні зони повинні відповідати вимогам, зазначеним в інструкції для даного виду апаратури; обробка посівів у цих зонах допускається при напрямку вітру від населених пунктів і інших об'єктів, що підлягають санітарному захисту ( пункти 6.3.1, 6.3.4. Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів).

 • Проводити обприскування авіаційним методом в ранкові та вечерні години дня, при швидкості руху повітря, що не перевищує – 3м/с (дрібне-крапельне обприскування) і 4м/с (крупно-крапельне обприскування), температурі повітря не вище + 220, робоча висота над об’єктом обробки повинна бути не менше3 метрів,   при цьому не порушувати зону санітарного розриву:

          - 5 км від місця постійного перебування медоносних пасік;

          - 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об’єктів природно-заповідного фонду (заповідників, національних парків, ботанічних та зоологічних заказників і т.п.);

          - 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм і птахоферм, посівів сільськогосподарських культур, що використовуються у їжу без термічної обробки (цибуля на перо, кріп, огірки, помідори, полуниця, малина та інші), а також садів, виноградників та місць проведення інших сільськогосподарських робіт («Державні санітарні правила авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів у народному господарстві України» ДСП 382-96.).

 • Всі проведенні хімічні обробки фіксувати в журналі обліку застосування пестицидів на посівах, у садах, теплицях і інших об’єктах господарства. Журнал заповнюється і ведеться агрономом, бригадиром або іншою особою, яка призначена наказом керівника господарства за відповідальність безпечного застосування хімічних засобів захисту рослин (додаток 11 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98 ).
 • Допускати до роботи з пестицидами і агрохімікатами осіб, які не мають протипоказань по стану здоров’я і пройшли медичний огляд на право здійснення робіт з пестицидами і агрохімікатами у відповідності з «Положенням про медичний огляд працівників певних категорій», пройшли спеціальне навчання та мають допуск (посвідчення) на право роботи із зазначеними пестицидами і агрохімікатами, відповідно до статті 11 Закону України «Про пестициди і агрохімікати» № 86/95-Вр від 02.03.1995 року. Всі працівники, при виконанні робіт з пестицидами і агрохімікатами, повинні мати при собі медичну книжку, допуск (посвідчення) і наряд на виконання певних робіт з пестицидами і агрохімікатами (додаток 1, додаток 2 до Державних санітарних правил ДСП 8.8.1.2.001-98).
 • Виконувати основні вимоги щодо захисту рослин відповідно до статті 4 Закону України«Про захист рослин» №180XIVвід 14.10.1998 року, а саме:
 • суворе додержання регламентів зберігання, транспортування, торгівлі та застосування засобів захисту рослин;
 • збереження корисної флори і фауни;
 • недопущення пошкодження рослин, погіршення їх стану та забруднення продукції рослинного походження і довкілля засобами захисту рослин.
 • додержання технології вирощування рослин сільськогосподарського та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого ґрунту;
 • екологічне та економічне обґрунтування доцільності захисту рослин від шкідливих організмів.

 

Бджоляру з метою охорони медоносних бджіл від хімічного токсикозу необхідно:

 

 • Виконувати вимоги законодавства України з питань бджільництва відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000року №184/82.
 • Зареєструвати пасіку за місцем проживання або за місцезнаходженням у місцевих державних адміністраціях або сільських, селищних, міських радах у порядку відповідно до Наказу Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук від 20.09.2000року №184/82.
 • Розміщувати пасіки на земельних ділянках, які належать їм на правах власності або користування, відповідно статті 15 Закону України «Про бджільництво».
 • При зміні назви чи адреси пасіки проінформувати про це районне (міське) управління Держпродспоживслужби протягом 10 днів (Наказ Міністерства аграрної політики України і Української академії аграрних наук 20.09.2000року  №184/82).
 • При розміщенні пасік на земельних ділянках інших власників або перевезенні (кочівлі) пасік за згодою інших власників або користувачів, поставити пасіку на облік у відповідній територіальній громаді, на територію якої прибув на кочівлю, або на території якої розмістив пасіку.
 • При отриманні повідомлення про проведення хімічних обробок сільськогосподарських угідь або присадибних ділянок на території відповідної територіальної громади, де розміщена пасіка або в суміжних господарствах, ізолювати бджіл у вуликах або вивезти пасіку в безпечне місце на термін, передбачений обмеженнями при застосуванні конкретних пестицидів.
 • У випадку авіаційного застосування пестицидів і агрохімікатів вивезти пасіку до іншого місця медозбору на відстань понад 5 км від місць проведення авіаційних обробок на період до 5 діб, а при проведенні наземних обробіток на відстань 3-5 км від місць проведення наземного обприскування.

 

Головний спеціаліст відділу

карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки

Головного управління Держпродспоживслужби в

Миколаївській області                                              Юрій КУШНІР


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Створення нового проекту

Ви можете вказати варіанти відповідей для голосування, якщо це потрібно.

Додати файл
Додати файл
Додати файл
Додати файл
Увага! З метою недопущення маніпуляцій суспільною думкою редагування ТА ВИДАЛЕННЯ даного проекту після його збереження буде не можливим! Уважно ще раз перевірте текст на предмет помилок та змісту.

Онлайн-опитування: Інформаційне повідомлення про проведення громадського обговорення щодо перейменування провулку Шмідта в с.Нечаяне Миколаївського району Миколаївської області

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Авторизація

УВАГА!

Шановні користувачі нашого сайту. В процесі авторизації будуть використані і опубліковані Ваші:

Прізвище, ім'я та по батькові, а також регіон прописки.

Решта персональних даних не будуть зберігатися і не можуть бути використані без Вашого відома.

Погоджуюсь на передачу персональних даних